Petr, Prokop, Tom, Markéta, Magdalena, Filip, Jirka, Roman, Texa, Katla, Kolouch…
Elektropopová kapela Midi Lidi vznikla v roce 2006 na troskách seskupení Krásný Stěhovák Gerard & Sexuální nábytek ve složení Petr Marek (zpěv, elektronika, klávesy), Markéta Lisá (zpěv, elektronika, klávesy, saxofon), Prokop Holoubek (zpěv, bicí, klávesy, klarinet, kytara) a vizuální umělci Filip Cenek, Magdalena Hrubá, Jiří Havlíček a Jan Šrámek (aka VJ Kolouch), vytvářející koncertní videoprojekce, obaly alb a plakáty. V roce 2007 Midi Lidi vydali album “Čekání na robota” u brněnského labelu X production. Album bylo nominováno na cenu Anděl 2007. Díky úspěchu alba u české a slovenské kritiky i u posluchačů začala kapela často koncertovat. V roce 2009 začali Midi Lidi pracovat na novém albu a zároveň hudbě k filmu “Protektor” (r. Marek Najbrt).
Alba “Protektor” (soundtrack, Negativ) a “Hastrmans, Tatrmans & Bubáks” (Xproduction/ Malárie) vyšla jen měsíc po sobě na podzim roku 2009. Midi Lidi za soundtrack obdrželi filmovou cenu Český Lev, za desku “Hastrmans, Tatrmans & Bubáks” byli opět nominováni na cenu Anděl a vydali se na “Bubáks tour” čítající přes 70 koncertů. V roce 2010 vytvořili hudbu k divadelním představení “Krajina se zbraní” (Dejvické divadlo) a “Ubu se baví” (Divadlo na Zábradlí), k filmům “Český mír” (r. Klusák/Remunda – Cena české filmové kritiky za hudbu) a “HeartBeat 3D” (r. Jan Němec) a zahráli si ve filmu “Marijine” v režii Aleše a Željky Sukových.
Po vydání třetího alba “Operace “Kindigo!”” v roce 2011 se skupina rozrostla o Tomáše Kelara (bicí, zpěv, elektronika, klávesy – ex-Mountaineers, autor hudby pro kapelu Čoko Voko) a dva vizuální umělce: Roman Přikryl (Fiordmoss) a Tereza Rullerová aka VJ Texa (The Rodina). Markéta Lisá si dala koncertní přestávku. Již nějakou dobu je členem cestovní rodiny zvukař Zbyněk Válka.
V roce 2012 vytvořili Midi Lidi soundtrack k filmu “Polski film” (r. Marek Najbrt), nominovaný na Českého Lva i Cenu české filmové kritiky. Hudba k francouzsko-českému animovanému filmu “Tram” (r. Michaela Pavlátová), postavená na hlavním hudebním motivu “Protektora”, získala několik francouzských filmových cen. Mezi roky 2013 a 2014 složili Midi Lidi hudbu k filmu “Pirátské sítě” (r. David Čálek) a spolu s kapelou WWW a Pavlem Fajtem k filmu “Televise bude!” (r. Jan Bušta). Průběžně také hudebně dotváří oblíbený internetový satirický seriál “Kancelář Blaník”.
V roce 2016 vydali čtvrté album “Give Masterpiece a Chance!” a vyrazili na “Roh hojnosti doplníme!” tour, kde sestavu doplnila jednak VJka DVDJ NNS, známá jako promotérka kultovní pražské noci KSK a zároveň i zakládající členka Markéta Lisá, která se ke koncertování vrátila po pěti letech. Brzy nato se jako VJka vrátila i další zakládající členka Magdalena Hrubá.
V roce 2016 vznikly ve spolupráci s Ondřejem Ježkem (OTK) a Mardošou (Tata Bojs) tři písně fiktivní skupiny Sloky pro televizní seriál Svět pod hlavou. V roce 2018 navázala skupina na streamový hit Kancelář Blaník hudbou k celovečernímu filmu Marka Najbrta Prezident Blaník a Petr Marek s Prokopem Holoubkem ve spolupráci s Tomášem Procházkou (Handa Gote, B4, Gurun Gurun) a Ondřejem Ježkem doprovodila temnými country skladbami film Bena Tučka Mars. V roce 2019 vytvořila hudbu ke krátkému animovanému film Marty Prokopové “Divoké bytosti”.
V roce 2020 skupina natočila krátký film „Hemenex“, jehož titulní píseň se stala i digitálně vydaným singlem.
V roce 2021 vydali Midi Lidi dvě nová alba: 1. června se pátým albem stala kolekce s názvem „Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád“. O den později vyšla deska „Heal The World, konečně!“
V roce 2022 vzniknul na popud festivalu Pohoda nový koncertní program NEMODERNÝ CHALAN, kterým Midi Lidi spolu s Laco Lučeničem vzdali hold třem elektronickým albům Mira Žbirky.
Midi Lidi také s oblibou remixují, nejznámějším je remix písně “El Fusilado” skupiny Chumbawamba, která na oplátku zařadila svou verzi písně “Je toho hodně co říct” na své EP “In Memoriam: Margaret Thatcher”. Oblíbeným sportem kapely jsou také coververze: k nejoblíbenější se řadí předělávka semaforské písně “Co jsem měl dnes k obědu” s vlastním novým textem o neúspěšném promotérovi nebo komplexní imitace stylu a poetiky Mňágy a Žďorp v písni “Pete Best”. Nejnovějším počinem toho druhu je přetextování písně skupiny J.A.R., která pod názvem “Když ti před Moskvou dojde, že Putin…” líčí trable Midi lidí na jejich skutečném zájezdu v Rusku.
Midi Lidi jsou známí tím, že rádi a často koncertují, odehráli mnoho koncertů v ČR a na Slovensku, ale trochu i v Polsku, Rusku, Anglii, Německu, Španělsku či Chorvatsku. Většinou s ostudou. V Čechách a na Slovensku už patří ke stálicím velkých festivalů. Zároveň vystupují i jako DJ’s – Prokop s Tomášem jako Tomino & Myslivec, Petr s Johanou Ožvold (KAZETY) jako Disjockejové. Členové kapely jsou svojí další činností široce rozkročeni mezi nejrůznější umělecké obory a na české scéně jsou jednotlivě známí i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci, promotéři, vizuální umělci či grafici. Za zmínku stojí filmová tvorba Petra Marka („Láska shora“, „Nebýt dnešní“, „Nic proti ničemu“), jeho videoklipy pro Midi Lidi, Ventolina („Disco Science“) nebo Načevu („Technický já“), účast v divadelních projektech LÁHOR/Soundsystem, Rádio Ivo, Sourozenci Brucknerovi, Dekadentní divadlo Beruška a vedlejší i minulé hudební projekty Monikino Kino, Muzikant Králíček, Kakaduo, 2Singles, Unarclub či hudba k seriálu “Život a doba soudce AK”. Prokop Holoubek vytvořil hudbu k animovanému večerníčku „Mlsné medvědí příběhy“.